Cihangir Mah. Reşit Paşa Cad. No.158 34310 Avcılar / İSTANBUL
0(212) 695-6228-0(530) 919-3500 Firma Giriş

KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUTLARIYLA İLGİLİ İNŞAAT TAAHHÜT İŞLERİNDE KDV %1'E DÜŞÜRÜLDÜ

Deprem ve çeşitli afet risklerine karşı olarak,yenilenmesi gereken binalarla ilgili kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapılması planlanan riskli binalarda oturan malikler için vergi indirimi yapılmaya başlandı.

Riskli yapıların dönüşüm süreçlerinde,projeler belirlendikten sonra taşınmazda oturan malikler mevcut inşaat alanının 1,5 katına kadar olan yeni inşaat alanlarında yapılması planlanan konutlara ilişkin taahhütlerde KDV yüzde 1 olarak uygulanacak.

Mal ve Hizmetlerde Uygulanacak KDV Oranlarının Tespitine İlişkin Karar'da Değişiklik Yapılmasına dair karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

6306 sayılı Kanun kapsamında riskli yapıların bulunduğu yerlerde kentsel dönüşüm kapsamında hak sahiplerine ait mevcut inşaat alanının 1,5 katına kadar olan yeni inşaat alanında yapılacak olan konutlara ilişkin taahhüt işlerine yönelik KDV oranı yüzde 1'e indirildi.

Hak sahipleri müteahhitlere arsalarında pay vermeden kentsel dönüşüm projelerini doğrudan kendileri yaptırarak mevcut alanlarında dönüşeceklerav ve bunun için müteahhitlerden inşaat taahhüt hizmeti almaları halinde, bu hizmetlere genel oranda yüzde 18 KDV hesaplanıyordu.

Çıkarılan bu kararla  deprem başta olmak üzere; çeşitli afetlere karşı yenilenmesi planlanan konutlarla ilgili kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapamayan riskli yapı malikleri için de vergi indirimi imkanı sağlanmış oldu.